Znovuobjevení smyslů: vůně a chuť odvykání kouření

Je všeobecně známé, že kouření tabákových cigaret je příčinou mnoha nemocí. Málo kuřáků si však uvědomuje, že způsobuje i ztrátu chuti a čichu. Většina z nich si tuto ztrátu uvědomí, až když s kouřením přestane.

Při kouření dochází k modifikaci čichových a chuťových senzorů, takže kuřáci přestanou být schopní některé typy vůní a chutí rozlišit. Natahování kouře z tabákové cigarety ústy a jeho vyfukování nosem vystavuje všechny přítomné receptory chemikáliím, které se uvolňují při spalovacím procesu. Během kontaktu smyslových buněk s tabákovým kouřem dochází

u buněk k otupění senzorických schopností rozlišovat všechny čtyři základní chutě. Zpočátku je vnímavost k chuti pouze snížena, nepřetržité vystavení tabákovému kouři však vede k otupění smyslových membrán a ztrátě schopnosti rozlišovat chuť a vůni.

Může to mít dokonce vážný vliv na příjem potravy. Chuť a čich nás varují před zkaženým jídlem nebo před přítomností jedovatého kouře či plynu. Neschopnost rozlišovat dobré a špatné pachy a chutě dokáže člověku pěkně znepříjemnit den a v některých případech znamená dokonce hrozbu pro zdraví, které nám ještě zbylo.

Třeba jste zapřisáhlí odpůrci všeho materiálního, kteří na stav své tělesné schránky tolik nedbají, ale i vás se může tento problém dotknout. Ztráta chuti k jídlu způsobená ničením chuťových buněk snadno vede nejen k potížím s výživou, ale i ke ztrátě chuti do života. Stravovací návyky mají vliv na naši psychickou pohodu, fyzickou aktivitu a ochotu zapojit se do dění ve společnosti.

Naštěstí se tento proces dá velice rychle zvrátit. Již po 48 hodinách abstinence dochází ke zlepšení čichu i chuti, a to i v případě, že kuřák používal tabákové cigarety roky. Dostaví se pocit znovuobjevení světa chutí a vůní. Během návratu citlivosti na chutě a vůně může dojít i k výrazné změně preferencí v jídle. Kdo dříve vyhledával výrazné chutě (ostrá, slaná jídla), často přejde na jemnější. Někdo začne dokonce nesnášet dříve oblíbená jídla.

Nutno podotknout, že obnovení smyslů s sebou bohužel nese i hořké poznání o skutečném pachu cigaretového kouře.

Máte někdo podobnou zkušenost? Víte víc? Nebo naopak nesouhlasíte? Podělte se s námi o vaše názory na diskusním fóru V2Cigs.