Zákaz e-kouření v Chicagu

 

Bitva pokračuje! Chicagská městská rada 15. ledna odhlasovala zákaz používání e-cigaret v barech, restauracích a vnitřních veřejných prostorech. Schválená vyhláška se k e-cigaretám staví stejně jako k tabákovým a vykazuje je z většiny veřejných míst.

Po zdlouhavé debatě návrh prošel, přičemž ze 49 hlasů byly jen 4 proti. To je docela překvapivé, vzhledem k tomu, že během zasedání se hodně radních zdálo být e-cigaretám nakloněno. Celou věc jsme sledovali online (přes webové stránky města) a slyšeli několik městských úředníků konstatovat, že v současnosti neexistuje dostatek vědeckých důkazů na to, aby se dalo říct, jestli jsou e-cigarety bezpečnější než tabákové, nebo ne.

Takže proč návrh prošel? To je dobrá otázka, bohužel odpověď na ni už tak dobrá není. Radní Colon, ex-kuřák a autor jednoho ze čtyř nesouhlasných hlasů, řekl během zasedání: „Žárlím, že radní Moreno smí žvýkat tabák, zatímco jsme zde… a my se chystáme rozhodnout, který z tabákových výrobků podpoříme a který zakážeme. Takže tu není žádná konzistence. Tak jdeme na to.“

Tak jdeme na to, Chicago… Na druhé straně uznáváme rozhodnutí města o zavedení pravidel, která zabrání nezletilým, aby si pořizovali e-cigarety. Obchody je nově nemohou prodávat nikomu mladšímu 18 let a musí požadovat řádný doklad totožnosti, pokud zákazník požadující e-cigaretu vypadá na méně než 30 let. E-shopy musí používat programy, které umožní kontrolu věku třetí stranou. V tomto bodě jsme s Chicagem za jedno. Za prodej e-cigarety nezletilému je stanovena pokuta 1000 $. A teď pozor – když někoho chytí e-kouřit na veřejném místě, na němž je to zakázané, můžou mu udělit podobně vysokou pokutu.

Pokud se chcete podobnému přístupu vyhnout, raději hlídejte, o čem zastupitelstvo vašeho města jedná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *