Tabákový kouř ničí buňky

 

Nová studie Kalifornské univerzity (publikovaná v časopisu Mutagenesis 13. 6. 2013) odhalila další možné negativní dopady cigaretového kouře – značně poškozuje DNA v lidských buňkách. Na různých površích a zrnkách prachu mohou ulpívat zbytky kouře, které se zde drží ještě dlouho po dokouření cigarety. Toxicita zbytkového kouře je způsobena přítomným dehtem, konkrétně nitrosaminy. Ty ohrožují nejen kuřáky klasických cigaret (elektronické cigarety dehet neobsahují), ale i lidi v jejich okolí. Jde o první studii, která dokazuje, že kouření vyvolává genetické mutace, které znamenají posun vstříc rakovině. Rozsah škodlivosti je však zatím neznámý.

Zbytkovým cigaretovým kouřem, tzv. kouřem z třetí ruky, se myslí onen nepříjemný zápach způsobený deriváty nikotinu, který zůstává na oblečení, vlasech nebo třeba v kobercích a závěsech.

Výzkum probíhal následovně: Vědci dali do zakouřených místností proužky papíru a měřili, kolik se na nich uchytí částeček kouře. Papír, který v místnostech zůstal 20 minut, simuloval náhodné vystavení škodlivinám, zatímco proužky ponechané na místě téměř 200 dní měly napodobit podmínky pravidelného vystavování zbytkovému kouři. Chemikálie nastřádané na papíru výzkumníci extrahovali a nechali je působit na buňky.

Není velkým překvapením, že při pravidelném vystavování zbytkovému kouři jsou následky zanechané na buňkách závažnější. Lze mluvit o kumulativním efektu a je pravděpodobné, že toxicita kouři vystavených materiálů se časem zvyšuje. Zbytky tabákového kouře mohou reagovat i s plyny v ovzduší a vytvářet tak další toxické látky.

Vědci si nejsou jistí, jak dalece nebezpečné jsou například budovy dlouhodobě obývané kuřáky, vzhledem k tomu, že emise se v domech uvolňují delší dobu a vyčistit se nedají. Zápach zdí nepřekryje ani nová vrstva barvy.

 


 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *