Složení kouření: Látky obsažené v nezapálené cigaretě

 

Připravili jsme si pro vás miniseriál o tom, co všechno obsahuje klasická cigareta. Všichni víme, že kouřit klasickou cigaretu znamená vdechovat kouř ze spáleného tabáku a papíru. Někteří občas zapomenou na barvu, nejčastěji inkoust, kterou je vytištěno logo těsně u filtru, a lepidlo. A skoro nikdo nemyslí na aditiva – tj. dalších přibližně 600 látek přidávaných do tabáku.

Některá aditiva se dostanou do rostliny už na tabákové plantáži – hnojiva, insekticidy, kovy absorbované z hlíny… Další se přidávají po sklizení, během výrobního procesu. Buď pomáhají se zpracováním, nebo mají vliv na kvalitu při spotřebovávání.

Díky aditivům jsou cigárka zkrátka příjemnější. Například amoniak podporuje uvolnění nikotinu do kouře při pyrolýze a dodává pocit lepšího „nakopnutí“ nikotinem při potažení z cigarety. Mentolová příchuť zabraňuje pocitu škrábání v krku, takže kuřák necítí, co mu kouř při vdechnutí skutečně způsobuje. Kakaová aditiva zase způsobují rozšíření dýchacích cest a tím i snazší a hlubší proniknutí kouře do plic, takže se do těla dostane více nikotinu a do plic více dehtu.

Aditiva se však nepodepisují jen na chuti, ale třeba i na chování popela při odklepávání nebo na intenzitě a barvě kouře. Vlastně spíš „bezbarvosti“ kouře. Aditiva obecně slouží ke snižování viditelnosti kouře a k maskování jeho zápachu. Takže když někdo kouří u vedlejšího stolu, tolik nás to neobtěžuje a můžeme si nerušeně „užívat“ pasivní kouření. Některá aditiva jsou toxická sama o sobě, některá se stávají nebezpečnými až při kombinaci s jinými. Většina přidávaných látek není až tak škodlivá, ale dělají cigaretu atraktivnější pro kuřáky, takže je pak mnohem těžší přestat a mnohem snazší začít.

A samozřejmě nesmíme zapomínat na to, co se do průmyslově balených cigaret může dostat omylem – od textilních vláken až po vlasy…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *