Škodí příchuť?

 

Jistě už jste zaregistrovali, že chce Evropský parlament zakázat mimo jiné i mentolové cigarety, a to hned ze dvou důvodů.

1)      Příchutě lákají děti a mladistvé

Například v USA jsou od roku 2009 zakázané všechny příchutě kromě mentolové, té nejoblíbenější. Důvodem je obava, že ochucené cigarety nalákají ke kouření více nezletilých. Stejné podezření padlo i na slim cigarety – mají hezký design a děvčata si myslí, že jim pomohou vyřešit problém s nadváhou.

2)      Méně „pálí“

Látky obsažené v mátě tak trochu matou mozek. Vysílají do něho totiž signál, který je vyhodnocen jako fyzický vjem, přestože jde jen o chemii. Podobně funguje třeba sečuánský pepř, po jehož požití máte stejný pocit, jako kdyby vám něco poklepávalo na rty. Chladivý efekt povzbuzuje kuřáka k hlubšímu a plnějšímu vdechování kouře, což je pochopitelně škodlivější.

S potížemi, jako jsou tyto, se elektronické cigarety nepotýkají. Necháme-li stranou věčné debaty o tom, co je zdravější, jsou tu opět dva důvody:
Zaprvé nikdy „nepálí“, takže ať už kouříte jakoukoli příchuť, potahujete stejnou měrou.
Zadruhé jsou přece jen o něco dražší, než krabička, na kterou se navíc můžete s někým složit. Jak si puberťáci dělí elektronickou cigaretu, si nedovedeme představit.


 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *