Opít se liquidem?

Opít se liquidem?

 

Dočetli jsme se, že e-cigarety mohou způsobovat dopravní nehody. To se nám nějak nezdá.

 

Untitled design

Řidič má za jízdy povinnost věnovat se řízení a ničemu jinému. Je nutné si uvědomovat, že „Za volantem je člověk jednou nohou na hřbitově a druhou v kriminále“, zkrátka někdy vážně stačí chvilka nepozornosti a na neštěstí je zaděláno. Nezáleží, jestli se řidič potřeboval jen „rychle podívat“ na příchozí SMSku, otočit na zadní sedadlo pro láhev s pitím, najít v pouzdře CD, nebo si vyměnit vybitou baterii za nabitou.

Nedávno publikovaná studie tvrdí, že alkohol (ethanol) obsažený v některých e-liquidech může přejít do krevního řečiště, tím ovlivnit vnímání a způsobit nehodu.

Pokud jste se právě vyděsili, odhodili svou e-cigaretu a zařekli se, že před řízením už nikdy, pak prosím čtěte dále.


 

V této dvojitě zaslepené, randomizované studii, byly použity liquidy s obsahem alkoholu 23,5 % a 0,4 % (= stopové množství).

Michael Siegel, profesor na univerzitě veřejného zdraví v Bostonu, na svém blogu uvádí, že při použití liquidu se stopovým množstvím ethanolu se psychomotorické schopnosti testovaných mírně zlepšily a u druhého vzorku zůstaly stejné.

V případě ani jednoho z liquidů nebylo možné detekovat měřitelné hodnoty alkoholu v krvi, nicméně v případě silnějšího vzorku se objevil metabolit alkoholu v moči,“ tvrdí.

Střet zájmů

Pravdou je, že Blomberg při jiné studii naměřil v krvi po vapování nikotinu s obsahem alkoholu hladinu alkoholu okolo 0.04-0.05 promile, avšak to je fyziologická hladina alkoholu v těle každého z nás, která se může pohybovat až k 0,1 promile. U člověka, který nikdy nepožil alkohol, činí hladina etanolu v krvi 0,003 g.kg-1 .

Nás už pak ani nepřekvapí, že vedoucí první citované studie se účastnil výzkumů financovaných společnosti Pfizer – farmaceutické společnosti, která vyrábí produkty na odvykání kouření, včetně u nás dostupného léku Champix. Další z autorů studie u Pfizeru působil jako soudní znalec ve věcech týkajících se vareniclinu. Vareniclin je účinnou látkou ve zmíněném léku Champix.

Co říct závěrem?

Studie naznačuje, že by měla existovat přímá souvislost mezi vapingem a dopravními nehodami, protože jsou vapeři opilí z ethanolu, který je obsažen v některých e-liquidech.

Tato souvislost by se měla projevovat tím, že v moči (nikoli v krvi) části testovaných osob byl nazelen metabolit alkoholu (nikoli alkohol). U žádné z testovaných osob nebylo prokázáno zhoršení psychomotorických funkcí po použití e-liquidu s obsahem ethanolu.

My tam souvislost nevidíme. Klidně vapujte za jízdy, pokud si předem zajistíte nabité baterie a plné cartridge.

Z liquidu se rozhodně neopijete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *