Netrapte domácí mazlíčky

 

Když mi bylo 18, pořídila jsem si se svým klukem psa. Jasně, dneska už vím, že to byl jeden z těch horších nápadů. Nemuselo by to ale dopadnout tak zle, kdyby bydlel se mnou nebo kdyby páníček Guláše (to jméno je naopak jeden z nápadů, na které jsem pyšná, myslete si, co chcete) nebyl silný kuřák. A kdyby v domě bez zahrady nežil s matkou, která kouřila ještě víc. A kdyby nevlastnili hospodu, ve které Guláš trávil až příliš mnoho času.

Už asi na půl roce začal mít malý Gulášek problémy, které jsme nejprve považovali za chřipku, pak vrozenou vadu jícnu a o 4 roky a 20 000 Kč později zjistili, že jde o reakci na něco. To něco mohl, ale nemusel být cigaretový kouř. Zjistit se to dalo za dalších 10 – 15 000 Kč plus náklady na léčbu, která by každý den stála 80 Kč. Odstranila by zánět, který se objevil na něčem.

Abyste přesněji rozuměli jeho problému – Guláš má dýchací cesty kompletně zanesené hlenem, jednou „nosní dírkou“ dýchá asi jen na 5%, kašle, přehřívá se a nejhorší je, že hleny, které nevyfrkne, polyká. Veterinář je přesvědčený, že za zánět něčím podrážděné sliznice v čumáku může na 99% cigaretový kouř. A i kdyby nemohl, stav zvířete zhoršuje, protože jde zkrátka o spoustu nepořádku, který se psovi dostane do nosu a svědí.

Jestli Guláš patří mezi psy alergické na kouř, nebo ne, se nejspíš nikdy nedozvím. Aby se totiž doktoři dostali k prvotní příčině problému, musel by zmizet zánět druhotný. Jinými slovy: dnes 6 let starý Guláš by musel strávit několik měsíců dýcháním jen a pouze čistého vzduchu. Jeho páníček, který ho miluje a nedokázal by se ho vzdát, však bohužel ještě víc zbožňuje cigaretu v křesle u počítače a psovi podkuřuje každý den.

Zkusila jsem už kdeco a právě do e-cigarety vkládám největší naději. A pokud vy znáte někoho, kdo kouří doma zvířatům pod nos, přesvědčte ho prosím o výhodách e-kouření také.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *