Kouř v oku

 

O kouři v oku se toho dá napsat mnoho – od krátkých vět plných nenávisti až po rozsáhlé studie plné cizích slov a ošklivých obrázků.

Ano, jako na všechno lze namítnout, že je kouř pořád lepší, než dostat drátem do oka. S tím nelze nesouhlasit, ale zdá se nám to poněkud krátkozraké. A když už jsme u zraku, pojďme se podívat na to, jak se na kouř tváří naše oči.

Inu, nelíbí se jim. Nejprve přijde nepříjemné štípání a po něm záplava slz. Když se oko s kouřem setkává často, přichází o potřebné živiny. Pak nefunguje, jak by mělo. Těmto problémům jsou navíc vystaveny i oči nekuřáků. Chodit do zakouřených restaurací se nevyplácí…

Není překvapením, že jsou na tom nekuřáci pořád lépe, než kuřáci. Všechny části očí kuřáka totiž kouř ohrožuje i zevnitř.  Už jen tím, že poškozování a ucpávání cév brání přístupu okysličené krve do oka. A i oko kyslík potřebuje. Když nemá dost krve, rychleji se unaví. Pohled na svět opotřebovanou oční sítnicí může vypadat třeba takhle:

makularni degenerace

Zdroj obrázku: http://bit.ly/19EEMib

Nechceme se pitvat v nemocech, ale kdyby vás náhodou zajímala možná rizika, zjistěte si něco víc o makulární degeneraci, ateroskleróze, ischemické optické neuropatii, diabetické retinopatii nebo o šedém a zeleném zákalu.

A pokud se jim chcete vyhnout, raději nekuřte, ale e-kuřte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *