Komu nahrávají regulace elektronických cigaret?

Komu nahrávají regulace elektronických cigaret?

 

Velkou výhodou vapingu je, že dává kuřákům alternativu ke smrtelně nebezpečnému užívání tabáku. Ale z opatření navrhovaných  FDA budou mít profit pouze tabákové koncerny. A co víc – jejich pozice se tím ještě více upevní.

 

2015-01-22T110925Z_1_LYNXMPEB0L0GX_RTROPTP_4_HEALTH-ECIGARETTES-RESEARCH-e1429210334402

Článek Jana Verleura, zakladatele a výkonného ředitele V2.  

Přeloženo, převzato z http://dailycaller.com/2015/09/08/how-the-fda-is-helping-big-tobacco/, foto Reuters. 

Všichni výrobci, prodejci a distributoři elektronických cigaret, zejména v USA, s napětím očekávají, jaký dopad budou mít regulace e-cigaret, které v loňském roce navrhla americká agentura pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration, dále již jen FDA).

FDA požaduje rozšíření svých pravomocí i na elektronické cigarety a další výrobky neobsahující tabák… a jejich zařazení mezi tabákové výrobky. Podle těchto opatření by výrobci – mimo jiné – museli FDA předkládat seznam produktů a složení a každý nový produkt by před uvedením na trh musel být řádně schválen, testován a registrován. Opatření dále regulují možnosti reklamy a propagace (zdroj: http://lekarenstvi.apatykar.info/lekarenstvi-ve-svete/clanek-2780/). Problematické je, že  se má novela vztahovat na všechny produkty uvedené na trh v posledních 8 letech. To si vyžádá – a mluvíme o dolarech – multimilionové investice a pro malé prodejce může být naprosto zničující.

Kdo z toho bude mít prospěch?

Mnoho lidí, kteří používají e-cigaretu, jsou bývalí kuřáci a průzkumy naznačují, že možnost této náhrady je naprosto klíčovým faktorem, jak eliminovat zdravotní rizika, která plynou z kouření tradičních cigaret.

Pokud opatření navrhovaná FDA začnou platit, bude z nich těžit jen jeden jediný: Tabákový průmysl.

Pouze velké a dobře financované koncerny budou mít ke striktnímu dodržení navrhovaných úprav prostředky.  Většina obchodníků – včetně nás – je všemi deseti pro větší regulaci tohoto rychle se rozvíjejícího odvětví, ale ne za cenu likvidačních opatření. Očekávané náklady se přibližují k 1 millionu USD za jediný produkt. Sortiment naší mateřské společnosti v Miami čítá více než 500 produktů. Jednoduchá matematika.

Jediné společnosti, schopné toto financovat, jsou velké tabákové koncerny, které nedávno vstoupily na trh elektronických cigaret: Reynolds America ve spojení s Lorillatd Altria a skupina Imperial Tobacco, která je v ČR známější.

A navíc, opatření upřednostňují jednoduché produkty před těmi technicky dokonalejšími.

Pro koho je to výhoda?

Ano, tušíte správně. Málokdo si to uvědomuje, ale malí a nezávislí výrobci jsou skutečně spíše technologickými vývojáři. Není náhoda, že otevřené neboli plně přizpůsobitelné systémy vaporizérů, které poskytují širokou škálu nastavení přesně na míru konkrétnímu uživateli, vykazují mnohem progresivnější růst prodejů, než klasické e-cigarety.

Jako s každou novou technologií, i tyto jsou totiž neustále vyvíjeny a zdokonalovány. Nová zařízení ohromují trh novými funkcemi, většími kapacitami a dalšími možnostmi a benefity. Jsou to právě malé a nezávislé společnosti, které s těmito inovacemi přicházejí. A s tím, jak výkonnější zařízení jsou uváděna na trh, se prohlubuje i nadšení bývalých kuřáků, kteří jsou čím dál tím méně ochotni vůbec připustit možnost, že by kdy opět začali kouřit. Jakmile by se nové regulace projevily v praxi, vývoj nových produktů a jejich uvádění na trh by bylo neporovnatelně těžší.

Další plus pro koncerny

Tabákové koncerny nechtějí inovovat tyto otevřené systémy a pokračovat v jejich vylepšování. Investovaly do základních elektronických cigaret bez potenciálu dalšího rozvoje.

Je tu způsob, jak dosáhnout kompromisu – a to uplatněním regulací pouze na nově uváděné produkty. Nikoli na všechny uvedené v posledních osmi letech. Ale bez této úpravy můžeme očekávat, že se toto odvětví s enormním potenciálem rapidně propadne.

Co si o tom myslíte vy, naši čtenáři a pravděpodobně i vapeři? Přestože problém v ČR zdaleka není ještě tak palčivý, lze v příštích letech očekávat podobný vývoj i tady u nás. Dejte nám v komentáři vědět svůj názor. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *