Kde všude se používá propylenglykol

 

Minulý týden jsme se zabývali tím, co to ten propylenglykol vlastně je. Tentokrát vás seznámíme s výrobky, které ho obsahují.

Možná je pro vás překvapující, že propylenglykol dokonce jíte – pomáhá s přenosem chutí v pokrmech (sušenky, bonbony, lízátka apod.) a nápojích, kterým dodává i hezčí barvu. Pivo, salátové dresinky nebo třeba pečivo jej obsahují také, slouží zde jako zahušťovadlo a stabilizátor.

Krmíme jím i hospodářská zvířata, jejichž stravu dochucuje, zvlhčuje (váže na sebe vodu), udržuje déle čerstvou a zvyšuje její výživnou hodnotu. Dokonce si s ním čistíme zuby, je nejen v zubních pastách, ale i v ústních vodách.

Běžně se také používá při výrobě krémů na obličej i tělo, vod po holení, antiperspirantů, deodorantů, parfémů, rtěnek, tělového mléka, šamponů, gelů na vlasy a dalších kosmetických výrobků, které používáme v tekuté nebo zvlhčené formě. Funguje jako stabilizátor pěny v kosmetice (koupelové pěny, sprchové gely, holicí pěny…) a také v léčivech, v nichž plní úlohu nosiče aktivních látek. Obsahují ho různé vakcíny, sirupy proti kašli, anestetika, desinfekce, vitamíny a hormony. O jeho nezávadnosti v kosmetice svědčí i využití v produktech pečujících o děti, jako jsou různé ubrousky a antibakteriální produkty.

V jiné podobě bývá součástí barev, čisticích prostředků, plastů, impregnací… Na rozdíl od toxického etylenglykolu se používá i při výrobě netoxických nemrznoucích směsí pro letadla a v dalších produktech, kde by použití etylenglykolu mohlo způsobit otravu, například při ochraně před zamrznutím vodovodních trubek. Orální toxicita propylenglykolu je velmi nízká. Případy otrav, které se bohužel vyskytly, byly způsobeny buď nevhodným intravenózním použitím (infuzí) nebo při náhodném požití dětmi. U kouření elektronických cigaret se jich bát nemusíte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *