Hnízda z nedopalků

                       

Lidé sice mají různé nápady, jak se zbavit nedopalků z cigaret, většinou se však setkají s neúspěchem. Mohli by být ptáci úspěšnější?

Kuřáci zahazují zbytky z cigaret jako na běžícím pásu, a to zejména ve městech. Není proto divu, že se městští ptáci stávají stálými odběrateli těchto „produktů“. Nový stavební materiál se stal mezi opeřenci hitem hned z několika důvodů. Funguje jako izolace, odrazuje parazity, je lehký a dostupný každému. Válí se totiž všude.

My jsme se o této novince z ptačího světa dozvěděli od pěnkav a vrabců z Mexika. Vědci, kteří se zde na výzkumu podíleli, našli hnízdo obsahující dokonce 48 nedopalků, průměr je ale jen 10 kousků na hnízdo. Aby si ověřili, že skutečně odrazují například roztoče, pozorovali, kolik parazitů se objeví u filtrů, které byly jen ulomeny, a kolik u těch, které zbyly po vykouření cigarety. Jejich teorie se potvrdila – zápach tabákového kouře skutečně odpudí každou návštěvu.

Luňáci a další ptáci žijící i mimo města zase používají ke stavbě hnízd kousky plastových sáčků. Nejen že doceňují jejich dobré vlastnosti, ale přiznávají jim i estetickou hodnotu. Záměrně si vybírají barvy, které jsou v přírodě dobře vidět. Dávají tak najevo dominanci a odhánějí případné predátory, které nezvyklý materiál mate.

<

Zdroj obrázku: http://bit.ly/1enDsTD

Doteď to znělo docela vesele, viďte. Ale je dost možné, že se ptáci dostali do pasti stejně jako lidé. Zbavili se jednoho problému, ale jejich mláďata vyrůstající v blízkosti dehtu a nikotinu nejspíš budou muset čelit problémům novým. Takže nespoléhejte na to, že nám zvířata uklidí chodníky. Raději se snažte sami zasloužit o to, aby co největší počet vajglů skončil v koši.

Zdroj: http://bit.ly/1dpgwBW

 


 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *