Vaše nejčastější dotazy ohledně propylenglykolu

 

Vaše dotazy ohledně propylenglykolu se stále opakují, takže jsme se rozhodli věnovat jim rovnou celý článek, v němž odpovíme na ty nejčastější.

Jaké je stanovisko úřadů pro kontrolu léčiv k propylenglykolu?

FDA (americký kontrolní úřad) propylenglykol schválil jako látku všeobecně považovanou za bezpečnou, tedy jako přijatelnou pro používání k výrobě léčiv, kosmetických přípravků a jako příměs pro výrobu potravinářských produktů. Schválený je pro používání v celé Evropské unii. Státní úřad pro kontrolu léčiv použití propylenglykolu také povoluje, pouze nepovažuje elektronickou cigaretu za lék pomáhající při odvykání kouření, a to proto, že jde o simulaci kouření, což je forma odvykání, kterou SÚKL zkrátka nikdy neschvaluje.

Které produkty obsahují propylenglykol?

Použití je velmi široké a proto se s propylenglykolem setkáte skoro každý den. Uplatní se v mnoha odvětvích – od kosmetického až po potravinářský průmysl. Více se dočtete zde.

Jak je možné, že se látka z nemrznoucí směsi používá v kosmetice nebo potravinářství?

Propylenglykol se v potravinářství nebo kosmetickém průmyslu nepoužívá ve stejné formě, jakou má v rozmrazovači. Zatímco v případě rozmrazovače se využívá jeho schopnosti snížit bod mrazu, v kosmetice a potravinářství se hodí hlavně schopnost tvořit emulze – usnadňuje smíchání dvou kapalin, třeba v rozprašovačích. Další jeho výhodou je schopnost vázat na sebe příchuť a barvu.

Co se děje s propylenglykolem v těle?

Pokud jste zdraví a vaše tělo je vystaveno přiměřenému množství propylenglykolu, látka se rychle metabolizuje a rozkládá se na kyselinu mléčnou. Stejný proces se odehrává při spalování cukru v těle během vyšší fyzické aktivity. Propylenglykol v těle nezůstává, je vyloučen v moči.

Může propylenglykol při dlouhodobém užívání způsobit zdravotní obtíže?

Propylenglykol se bezpečně používá více než 50 let a za tu dobu se žádné zdravotní problémy způsobené při delším používání propylenglykolu v malých dávkách neprokázaly.

Může propylenglykol způsobit alergickou reakci?

Alergickou reakci může propylenglykol vyvolat buď u lidí, kteří jsou na látku více citliví, nebo i při nevhodném či nadměrném orálním použití a při zasažení očí.

Může propylenglykol způsobit rakovinu?

Propylenglykol rakovinu nezpůsobuje. Výzkum provedený zdravotnickými autoritami v USA a v dalších zemích zjistil, že propylenglykol není karcinogenní látkou.

Je nebezpečné požití propylenglykolu ve větším množství?

Za předpokladu, že s látkou během výrobního procesu pracuje profesionál, je jí ve výsledném produktu tak málo, že konzument ani nemůže být vystaven příliš velké koncentraci. Jeho přímé samostatné požití samozřejmě schváleno není. Podle studií je propylenglykol podstatně méně toxický než třeba alkohol, ale jeho neopatrné požití (zvláště dětmi nebo lidmi alergickými na propylenglykol) může způsobit zdravotní komplikace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *