Co je to propylenglykol

Zdroj obrázku: http://bit.ly/17gTGbt

Tuhle otázku si klade hodně lidí. Do médií se dostala spousta zavádějících informací o propylenglykolu v elektronických cigaretách, proto jsme shromáždili další fakta, která se k vám možná nedostala.

Propylenglykol je čistá bezbarvá tekutina bez příchuti a zápachu. Při pokojové teplotě má konzistenci jako sirup a při dostatečně vysoké teplotě i jako pára. Vyrábí se hydratací propylenoxidu. Podle FDA (americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) a dalších úředních autorit, včetně těch v EU, je propylenglykol pro člověka bezpečný.

1534478_popcorn (zdroj obrázku: http://bit.ly/16NwUXL)

Propylenglykol má mnohostranné využití:

Rozpouštědlo

Pojivo a stabilizátor pevných látek (emulgátor)

Navazování a export substancí (přídavná látka)

Rozpouštění látek a udržování správného poměru složek v roztoku

Absorpce vody a hydratace

Snižování bodu tuhnutí

Zvyšování bodu varu

Spojování obtížně mísitelných látek a poskytování stabilního kapalného prostředí pro tyto látky a pro jejich další použití (např. v krémech nebo šampónech)

Zdroj obrázku: http://bit.ly/17gTGbt (Zdroj obrázku: http://bit.ly/17gTGbt)

Média však často prezentují propylenglykol jen jako složku nemrznoucí směsi pro odmrazování letadel. Pokaždé však jaksi zapomenou dodat podle nás důležitý detail – jedná se o bezpečnou netoxickou variantu nemrznoucí směsi, která je šetrnější k životnímu prostředí. Tím vzniká mylný a negativní dojem, že e-kuřáci inhalují klasickou nemrznoucí směs.

Propylenglykol v e-cigaretách:

Přestože různé značky používají různá složení e-liquidů, základní ingredience se příliš neliší. Cartridge pro V2 e-cigarety jsou plněny roztokem, který obsahuje základní přísady: nikotin (kromě těch bez nikotinu), ochucovadla a farmaceuticky zpracovaný propylenglykol. Seznam ingrediencí V2 e-liquidu naleznete zde. Propylenglykol je do V2 e-liquidu přidáván pro optimální zředění kapalného nikotinu a jeho následnou vaporizaci, tedy produkci páry. Umožňuje atomizaci nikotinu při podstatně nižších teplotách, než je běžné u tabákových cigaret. Naváže na sebe nikotin, který lze díky tomu inhalovat a následně distribuovat do dýchací soustavy.


 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *